קניית עצים להסקה

קניית עצים להסקה – התובנות שהתגלו לי לאחר טעויות בדרך

חיפשתי עץ להסקה שיהיה זול, רציתי שיהיה איכותי, כך שאוכל לחוש את אפקט החימום בצורה מפוזרת בבית, רציתי שיהיה לו ניחוח נפלא... רציתי ורציתי, אבל טעיתי וטעיתי. הדרך של קניית עצים להסקה לא הייתה פשוטה, אבל מאז הפקתי תובנות רבות, שאותן ארצה לחלוק אתכם, ואולי יחסכו מכם עוגמת נפש מיותרת.

קניית עצים להסקה היא נישה ייחודית בארצנו הים-תיכונית, אבל יש לה קהל שהולך ומתרחב עם השנים. עדיין, הידע המצוי אצל הציבור הישראלי בנוגע לעצי ההסקה הוא מועט, וכמובן שבכל בחירה של סוג או איכות של עץ יש יתרונות ויש חסרונות, וכל אחד יעשה את הבחירות הנכונות לו בדרכו.

לפעמים קניית עצים להסקה זולים במיוחד - מתגלים כיקרים במיוחד

אחד הדברים שאליהם התפתיתי בתחילת הדרך היה כמובן המחיר. קניית עצים להסקה במחיר זול היה שיקול ראשון שלי. הסוחר שאליו הגעתי, והציע מחיר מעולה בשוק, הבטיח לי עץ מצוין במחיר אטרקטיבי, ואין דבר קוסם יותר מכך.

אלא שכאשר הגיע הזמן לשימוש בעצי הקמין, מצאתי שהעצים שבחרתי לקנות לא היו יבשים במיוחד, ומלאכת הבערת העצים הפכה להיות עבודה מפרכת בכל פעם מחדש. כך שבאותו חורף מצאתי את עצמי עובד עבור הקמין יותר מאשר הקמין עבד בשבילי.

הכמות של קניית עצים להסקה אינה תמיד משקפת את זמן השימוש בהם

ההבדל בין 3 קוב לבין 6 קוב של עצים להסקה אינו בהכרח ההבדל שיהיה במשך השימוש בהם. אחד הדברים שגיליתי היו כי קניית עצים להסקה יכולה להתכלות במהלך עונה אחת, בעוד כמות זהה יכולה לשמש גם לעונה נוספת. איך זה יכול להיות? פשוט מאוד, האיכות של העץ משפיעה על משך הבערה.

כמובן שבמקרה של עץ איכותי יש יתרון נוסף והוא שכיוון שמדובר במשך בערה ממושך יותר, כך גם ההתעסקות עם העצים בקמין מצומצמת יותר.

לברר את צורת האחסון של עצי ההסקה במחסנים

לצורת האחסון של העצים לקמין יש משמעות גדולה מאוד לאחר מכן. לזה לא ייחסתי חשיבות רבה בתחילת הדרך, אחרי הכול, מה זה העניין שלי לדעת איך מאחסן סוחר העצים את הסחורה שלו, אבל מתברר שלצורת האחסון יש השפעה גדולה על איכות העץ לאחר מכן.

חדרי ייבוש של עצים להסקה מבטיחים בצורה רבה יותר שהעצים יגיעו נקיים יותר לשימוש. בדרך כלל מאופסנים העצים גם בארגזים ולא זרוקים בערימות על הרצפה, וכך הם נקיים מבוץ ומחרקים. מעבר לכך קניית עצים להסקה שאוחסנו בחדרי ייבוש מחזקים את אפקט רמת הלחות הנכונה לעץ, וכך העצים משמשים חומר בערה איכותי יותר בהמשך.